NYT olemme me!

Nuori Yrittäjyys ry & Talous ja nuoret TAT ovat yhdistyneet

Uusi Nuorten yrittäjyys ja talous NYT tarjoaa työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja tukevia palveluita ja opintokokonaisuuksia kouluille, oppilaitoksille ja kunnille. Verkkosivumme avautuvat elokuun alussa osoitteessa www.nuortennyt.fi. Tämä sivusto on käytössä siihen asti.
Tilattava ja ladattava materiaali / Alakoulu, Alakoulu, 1.–3. luokat

Alkuopetus: Leikitään taloutta liikkuen

Open tietoisku

 

Oppitunnin tavoitteet:

  • Herättää leikin kautta oppilaan kiinnostus oman talouden hallintaan, kohtuullisuuteen ja säästäväisyyteen.
  • Vahvistaa oppilaiden myönteistä asennetta talouden ja rahan teemoihin.
  • Opettaa ensimmäisiä arjen taloustaitoja, kohtuullisuutta ja säästäväisyyttä.
  • Herätellä pohtimaan kuluttamista ja harjoittelevat kierrättämistä.
  • Opettaa käsitystä rahan arvosta.

 

Oppitunnin rakenne:

Tunnin kesto 45 min

  1. Säästämishippa (10 min)
  2. Lajitteluviesti (20 min)
  3. Maa-meri-laiva-leikki talousteemalla (15 min)

 

Valmistelut ennen oppituntia

  • Oppitunnin voi toteuttaa koulun pihalla tai liikuntasalissa.
  • Oppituntien tehtävät voi toteuttaa myös yksittäisinä tehtävinä muun opetuksen yhteydessä.
  • Tulosta ja leikkaa ennen oppituntia lajittelukortit ja tulosta lajitteluastioiden nimet.

 

Oppituntisuunnitelma

1.Tehtävä: Säästämishippa (n. 10 min)

Kerratkaa ja ideoikaa ennen leikin aloittamista: Millaisia asioita voi säästää ja miten?

Esimerkkejä:

  • Sähköä, sammuttamalla valot
  • Luontoa, kierrättämällä
  • Vettä, lyhyillä suihkuilla
  • Hermoja, lähtemällä ajoissa
  • Rahaa, ostamalla vähän tai tarjouksista
  • Aikaa, suunnittelemalla paremmin
  • Bensaa, menemällä pyörällä tai kävellen
  • Muovipusseja, käyttämällä kangaskassia

Leikin ohje:

  • Merkitään pihaan/saliin alue, jossa on pankki. Opettaja on pankissa pankin työntekijänä.
  • Valitaan oppilaista 1 hippa, joka yrittää saada muita oppilaita kiinni.
  • Kun hippa saa toisen oppilaan kiinni, kiinnijääneestä oppilaasta tulee uusi hippa.
  • Vanha hippa menee opettajan luo pankkiin.
  • Opettaja pyytää vanhaa hippaa kertomaan jonkun asian, jota voi säästää.
  • Jos opettaja hyväksyy säästökohteen, vanha hippa vapautuu leikkiin kiinniotettavaksi.
  • Jos opettaja ei hyväksy säästökohdetta, myös vanha hippa jatkaa hippana.
  • Uusi hippa yrittää saada oppilaita kiinni ja sama toistuu.
  • Leikin jälkeen opettaja kutsuu kaikki pankkiin ja kertoo, mitä säästämiskohteita oppilaat ideoivat.

Vinkki! Leikkiin voi tehdä muunnelman ja pohtia esimerkkejä asioista, joita voi harrastaa maksuttomasti.

 

2. Tehtävä: Lajitteluviesti (n. 20 min)

Alkuvalmistelut:

Huom! Tehtävä edellyttää opettajalta ennakkovalmistelua. Tarvittavat tulostettavat materiaalit: Lajittelukortit

  • Lajitteluastioiden nimet 6kpl (sekajäte, biojäte, kartonki, lasipakkaukset, pienmetalli, muovipakkaukset)
    • Salissa lajitteluastioina voi käyttää esimerkiksi vanteita tai ulkona keiloja, joiden eteen lajitteluastioiden nimet laitetaan.
  • Lajittelukortit
    • Korteissa näkyy kuvat lajiteltavista raaka-aineista. Tiedostossa on yhteensä 24 erilaista lajittelukorttia, 4 kpl/arkki. Tulosta kortteja sopiva määrä oppilasmäärän/joukkuemäärän mukaan, Yhdelle joukkueelle on hyvä varata esim. 10-12 lajittelukorttia. Lajittelukortteja joukkueille jakaessa on hyvä huomioida, että joukkueille tulisi eri lajitteluastioihin lajiteltavia raaka-aineita.

Leikin ohje:

  • Salin/kentän toiseen päähän laitetaan 6 lajitteluastiaa: sekajäte, biojäte, kartonki, lasipakkaukset, pienmetalli, muovipakkaukset.
  • Oppilaat jaetaan n. 3-5 oppilaan joukkueisiin.
  • Joukkueille jaetaan lajittelukortit (esim. 10-12 korttia / joukkue). Lajittelukortit voivat olla joukkueilla keskenään erilaisia.
  • Joukkueet asettuvat salin/kentän toiseen päähän jonoihin viivan taakse.
  • Opettajan merkistä, joukkueet saavat katsoa ensimmäisen lajittelukorteistaan. Joukkue miettii yhdessä, mihin lajitteluastiaan kortin raaka-aine lajitellaan.
  • Ensimmäinen viestinviejä jonossa juoksee salin toiseen päähän ja vie lajittelukortin oikeaan lajitteluastiaan.
  • Kun viestinviejä on tullut takaisin, joukkue saa katsoa seuraavan lajittelukortin.
  • Kun kaikki kortit on lajiteltu, opettaja voi tarkistaa lajitteluastiat läpi. Jos lajitteluastioissa on vääriä kortteja, voidaan oppilaiden kanssa yhdessä miettiä, mihin lajitteluastiaan kortti kuuluu.

 

3. Tehtävä: Maa-meri-laiva-leikki talousteemalla (15 min)

Alkuvalmistelut:

Leikkiin merkitään kolme viivaa tai merkittyä paikkaa:

  1. Tuote, joka maksaa yleensä kaupassa alle 2 €
  2. Tuote, joka maksaa yleensä kaupassa alle 10 €
  3. Tuote, joka maksaa yleensä kaupassa yli 10 €

Leikin ohje:

  • Leikkijät asettuvat tilan keskialueelle ja jäävät odottamaan opettajan ilmoitusta, mihin siirtyä.
  • Sovitaan liikkumistapa, esim. kävellen, juosten, hyppien tai sivulaukalla. Liikkumistapoja voi vaihdella leikin aikana.
  • Opettaja kertoo jonkin kaupan tuotteen ja oppilas juoksee sille viivalle, paljonko hän arvioi kyseisen asian kaupassa maksavan.
  • Jos oppilaat ovat eri mieltä tuotteiden hinnoista, oppilaiden kanssa voi keskustella siitä, mikä tuotteiden hintoihin vaikuttaa?

 

Vinkkejä opettajalle tuotteisiin:

Alle 2 €

  • Pillimehu
  • Suklaapatukka
  • Banaani
  • Tikkari
  • Maitopurkki
  • Kurkku

Alle 10 €

  • Kahvipaketti
  • Shampoo
  • Muropaketti
  • Karkkipussi
  • Jäätelöpaketti
  • Jauhelihapaketti

Yli 10 €

  • Hammasharja
  • Jalkapallo
  • Farkut
  • Elokuvalippu
  • Tietokonepeli
  • Luistimet

 

Vinkki! Leikkiin voi keksiä erilaisia muunnelmia, esimerkiksi:

Missä tuotetta säilytetään?

  1. huoneenlämmössä
  2. jääkaapissa
  3. pakastimessa

Miten tuote kierrätetään?

  1. sekajäte
  2. biojäte
  3. kartonki

Kesto: 45 minuuttia

Julkaisija/Tekijä: Talous ja nuoret TAT

Julkaistu: 09/2019

Avainsanat: hinnat, kierrätys, lajittelu, säästäminen

Siirry materiaaliin