Alkuopetus: Leikitään taloutta tarinoiden

Open tietoisku
Materiaalista voi vetää kokonaisen oppitunnin tai valita yksittäisiä tehtäviä ja sitoa tehtävän osaksi muuta omaa opetusta.
Oppitunnin tavoitteet
- Kiinnittää oppilaan huomiota talouden suunnitteluun.
- Auttaa oppilasta hahmottamaan kuluttamisen perusprosesseja.
- Vahvistaa oppilaan itsestä huolehtimisen ja arjen taitoja (L3)
- Harjoitellaan tunnetaitoja ja mielen hyvinvoinnin edistämistä.
- Ohjata oppilasta ymmärtämään omien valintojen, elämäntapojen ja tekojen merkitys paitsi itselle, myös lähiyhteisöille, yhteiskunnalle ja luonnolle. (L7)
Oppitunnin rakenne
- Jasu on lähdössä kauppaan -laulu (10–15 min)
- Jasun kauppareissu -tarinatehtävä (20 min)
- Oma välipala- kirjoitus/piirustustehtävä (10 min)
Valmistelut ennen oppituntia
- Ota esille Jasu on lähdössä kauppaan-laulun sanat ja Jasun kauppareissu-tarina. Löydät ne täältä.
- Jasun kauppareissu-tarinaan löytyvät tehtävät löydät oppituntisuunnitelmasta.
Muut oppitunnilla tarvittavat välineet
- Paperi/vihko
- Kirjoitusvälineet, värikynät
Oppituntisuunnitelma
1. Tehtävä: Jasu on lähdössä kauppaan-laulu (10-15min)
Avaa Jasu on lähdössä kauppaan-laulun sanat tästä. Luetaan yhteisesti läpi Jasu on lähdössä kauppaan-laulun sanat. Kun lauluun on tutustuttu, lauletaan tai kuunnellaan laulu yhdessä. Laulun kuunteluun jälkeen pohditaan yhdessä keskustellen:
Keskustelukysymyksiä:
- Mitä laulussa tapahtuu?
- Kuka lähti kauppaan?
- Mitä hän tarvitsi kaupasta?
Keskustelun jälkeen voidaan laulaa laulua uudelleen ja vaihdella kauppaan lähtijää mukana olevien lasten nimien mukaan. Lapset voivat myös itse ideoida, mitä kaupasta tarvitaan ja missä tuotetta on hyvä säilyttää.
Oppilaalle on merkityksellistä kuulla oma nimensä, joten laulun sanoja voi muokata paikalla olevien leikkijöiden mukaan. Myös osallisuuden kokemukset ovat tärkeitä, joten tässä laulussa lapset saavat itse keksiä, mitä tarvetta kaupasta voisi olla ja missä tuotteita mahdollisesti säilytetään.
Monet alkuopetusikäiset lapset harjoittelevat syövät itsenäisesti esimerkiksi välipalaa koulun jälkeen, joten hyvä harjoitella, missä elintarvikkeita säilytetään. Tuotteiden oikeanlainen säilytys pidentää elintarvikkeiden käyttöikää ja opettaa oppilaille kestävää kuluttamista.
2. Jasun kauppareissu– tarinatehtävä (20min)
Tehtävän tavoitteena on harjoitella kaupassa asioimista, vahvistaa oppilaan arjesta ja itsestä huolehtimisen taitoja sekä harjoitella omien tunteiden tunnistamista ja niiden hallintaa.
Tehtävässä kuunnellaan Jasun kauppareissu-tarinaa. Tarinaan on suunniteltu erilaisia tehtäviä, joiden äärelle on tarkoitus pysähtyä yhdessä oppilaiden kanssa. Tarina jatkuu tehtävien tekemisen jälkeen.
Saat ladattua tarinan tästä. Opettaja voi lukea tarinan tiedostosta tai heijastaa tarinan koko luokan nähtäväksi.
Tehtävät tarinaan liittyen:
1.Tehtävä
- Kuka on käynyt yksin kaupassa? Vastataan viittaamalla.
- Miltä ensimmäinen oma kauppareissu tuntui?
- Minkälaiset tilanteet jännittävät oppilaita?
- Miltä jännitys tuntuu?
- Missä jännitys tuntuu?
- Mitä silloin voi tehdä, jos jännittää?
- Mitä on hyvä tehdä ennen kauppareissua?
(Esim. Tarkistaa mitä kotoa löytyy valmiiksi, pohtia tarkasti mitä kaupasta tarvitsee, jotta ei tule hävikkiä. Kauppaan on hyvä pakata mukaan kauppakassi.)
2. Tehtävä
Kirjoitetaan yhdessä Jasun kauppalista. Opettaja kertoo tuotteen ja yksi oppilaista kirjoittaa/piirtää tuotteen taululle.
- Ensimmäinen sana on kauppalista.
- Kauppalistaan tulevat ostokset ovat: 4 omenaa, vehnäjauhoja ja leivinjauhetta.
3. Tehtävä
- Onko joku punninnut hedelmiä kaupan vaa’alla? Miltä tuntui? Oliko helppoa vai vaikeaa?
- Tarinassa Kallen äiti tuli kauppaan ja auttoi Jasua. Jos kaupassa ei näe ketään tuttua, keneltä voi pyytää apua?
- Mitä jos ei osaa tai on epävarma? Miltä se tuntuu? Kuka voi auttaa?
- Onko kaupassa jokin muu tilanne, jossa olet ollut epävarma tai tarvinnut apua?
4. Tehtävä
- Millä eri tavoilla kaupassa voi maksaa? (kolikot, setelit, maksukortti, mobiilimaksu, lahjakortti)
- Onko jollekin joskus käynyt niin, etteivät rahat riitä ostoksiin kassalla?
- Miltä se tuntui?
- Miten toimit tässä tilanteissa?
- Miten tässä tilanteessa voisi toimia?
5. Tehtävä
Kaupassa kohtaa usein itselleen vieraita ihmisiä. Jasu esimerkiksi kiitti kaupan myyjää ja myyjä hymyili ja toivotti Jasun uudelleen tervetulleeksi.
- Miltä se Jasusta tuntui?
- Entä myyjästä?
- Jasun piti ostaa vehnäjauhoja ja jauhopussi oli painava. Mitä jos Jasu olisi pudottanut pussin lattialle ja kaikki jauhot olisivat levinneet pitkin lattiaa? Miltä se Jasusta olisi tuntunut?
- Minkälainen tunne Jasulle jäi nyt kauppareissun päätteeksi?
3. Tehtävä: Oma välipala-kirjoitus/piirustustehtävä (10 min)
Oppitunnilla on laulettu Jasu on lähdössä kauppaan-laulu ja kuunneltu tarina Jasun kauppareissusta. Tässä tehtävässä oppilaat ideoivat itselleen välipalan ja pohtivat mitä tarvitsevat välipalaa varten kaupasta. Ennen tehtävän aloitusta oppilaiden kanssa voi vielä pohtia esimerkkejä erilaisista välipaloista.
Keskustelun jälkeen jokainen oppilas:
- Piirtää vihkoon kuvan suunnittelemastaan välipalasta.
- Kirjoittaa kuvan viereen kauppalistan välipalaan tarvittavista asioista.
Tunnin lopuksi keskustellaan kauppalistoista.
- Mitä välipaloja oppilaat ovat ideoineet?
- Välipalojen kohdalla voidaan myös keskustella terveellisistä välipaloista ja välipalan tärkeydestä.
Kesto: 45 minuuttia
Julkaisija/Tekijä: Talous ja nuoret TAT
Julkaistu: 09/2019
Avainsanat: kaupassa käynti, kauppaleikki, kuluttajataidot